Çelik ve Kaynak İşleri

Çelik ve Kaynak İşleri

Çelik Ve Kaynak İşleri

Paslanmaz ürünlerle yapılan çelik ve kaynak işleri, her ne kadar tipik özellikler barındırsa da, kullanılan malzemenin özelliğinden dolayı bir kaç farklı adımı da gerekli kılmaktadır. Bu önemli adımlara dikkat edilmesi, kullanılan ürünün kalitesinin ve kullanım süresinin de devamlılığı için oldukça gereklidir. Bu sebeple, İstanbul içi ve tüm Türkiye’ye hizmet veren firmamız, sizleri bu konuda temel olarak bilgilendirmek için bir kaç önemli aşamayı sıralamıştır.

Çelik ve Kaynak İşleri Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

1. Malzemenin Doğruluğu ve Uygunluğu   Çelik ve kaynak işleri yapılırken, ilk önce uygun ve doğru malzemenin seçilmiş olduğuna dikkat edilmelidir. Öncelikli olarak seçilen malzemenin paslanmaz nitelikte olması, kullanım aşamasında ve kaynak yapılarak üretilen yapının uzun ömürlülüğünün devamı için birincil öneme sahiptir. Buna ek olarak, kaynak yapılacak malzemeyi test etmek amacıyla küçük parçalardan örnek kaynaklar yapılmalı ve nasıl tuttuğu gözlenmelidir. Omay Paslanmaz bu konuda uygun malzemenin temini için yararlanabileceğiniz bir adrestir. Söz konusu bu koşul sağlandıktan sonra prosedürlere uygun bir onay yazısı hazırlanması gerekecektir.

2. Kaynak Yapılacak Ortamın Uygunluğu

Özellikle kaynak işleminin yapıldığı şantiye ve benzeri ortamlar, bazen kaynak işlemi için uygun şartları sağlayamamaktadır. Bu durum ise, kaynak işlemi sırasında ve sonrasında malzemelerde oksitlenme, çatlama, kaynağın istenildiği gibi birleşmemesi ve gözeneklerin açılması gibi sorunlara yol açabilmektedir. Bunları önlemek için ortamdaki gaz oranının uygun ayarlanması ve gaz akışının da yine uygun şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Bunun yanında, söz konusu gaz dengesini sağlayabilmek için, yapılan ortamın çok rüzgarlı olmamasına dikkat edilmelidir. Ortamın rüzgarı yavaşlatacak ya da durduracak şekilde izole edilmesi faydalı olacaktır.

3. Paslanmaz Malzemeye Uygun İşlem Yapılması

Paslanmaz malzeme ile yapılan kaynak işlemi, işlem süreci tamamlandıktan sonra bazı özel aşamaları gerektirmektedir. Paslanan malzemelerin aksine, paslanmaz ürünler krom oksit olarak isimlendirilen bir madde ile kaplı halde üretilmektedir. Paslanmaz özelliğin sürdürülebilmesi ise, söz konusu maddenin aktifleştirilmesi için gereklidir. Kaynak işlemi, bu aktifleşmeyi pasifleştirebileceğinden, işlem bittikten sonra bir asit yardımı ile kaynak yapılan malzemenin yıkanması, söz konusu özelliği yeniden kazanmasına yardımcı olacaktır.

 

×
Call Now Button